piątek, 15 października 2010

Narzędzie do spełniania marzeń cd.
czyli fragment prezentacji Rafała Bedlewicza z uroczytego podsumowania projektu na temat programy Młodzież  wdziałaniu i realizowanego w jego ramach projektu KONTR-o-WERSJA.

Czym właściwie jest realizowany przez nas, nieformalną grupę młodzieży - projekt KONTR-o-WERSJA? Czas najwyższy przybliżyć pokrótce istotniejsze informacje o samej inicjatywie i tematyce, którą w związku z nią podjęliśmy.

Projekt KONTR-o-WERSJA jest owocem programu "Młodzież w działaniu". Programu, którego założeniem jest zachęcanie młodych Europejczyków do podejmowania szeroko rozumianych inicjatyw społecznych. Rówinie istotne jest także łamanie wciąż popularnych na naszym kontynencie uprzedzeń i stereotypów. A wszystko w to, by już od najmłodszych obywatelii Unii Europejskiej rozpocząć budowanie poczucia więzi i wspólnoty. W tym roku program szczególnie nastawiony jest na problem ubóstwa, społecznego wykluczenia oraz budowanie świadomości o globalnych problemach. Te właśnie priorytety starają się w swoich projektach realizować tegoroczni uczestnicy "Młodzieży w działaniu".

Program obejmuje swoim zakresem pięc akcji.
Pierwszą jest "Młodzież dla Europy" - w jej ramach realizowane są wymiany międzynarodowe, promocja świadomości obywatelskiej w lokalnych i regionalnych społecznościach oraz młodzieżowe projekty dotyczące lokalnych społeczności.
Druga to "Wolontariat Europejski" - organizuje współpracę wolontariuszy z różnych krajów w celu wymiany wiedzy i doświadczeń.
Trzecia nosi nazwę "Młodzież w świecie"- jej uczestnicy realizują swoje projekty bądź wymiany międzykrajowe z państawami nie wchodzącymi w skład Unii Europejskiej a będącymi jej sąsiadami.
Kolejną są "Systemy wsparcia młodzieży" skupione na pomocy w realizacji projektów.
Najistoteniejsza wydaje się być akcja numer pięć - "Wsparcie europejskiej współpracy w zakresie problematyki i działań młodzieżowych". Wspiera współpracę pomiędzy organizacjami międzynarodowymi, zapewnia wkład młodzieży w europejskie debaty, umożliwia dyskusje na istotne tematy, stymuluje współpracę między młodymi ludźmi, organizacjami młodzieżowymi, osobami pracującymi z młodzieżą w różnych krajach UE a osobami odpowiedzialnymi za politykę młodzieżową.

Nie pozostaje nam zatem nic innego jak zachecić Was do udziału w programie. Czas teraz bliżej poznać projekt KONTR-o-WERSJA. Jego autorstwo można przypisać m.in. Rafałowi Bedlewiczowi, Karolinie Kołodziej, Agnieszce Kurleto, Joannie Majce, Dagmarze Michniewicz,Natalii Niemczyk, Dominice Rusek, Karolinie Stachurze, Jakubowi Wende i Dobrawie Zowisło. Wszyscy razem, począwszy od maja przez pięc miesięcy na rozmaite dziennikarskie sposoby staraliśmy się zebrać obiektywne i rzeczowe informacje na temat zamieszkujących Polskę mniejszości narodowych i grup etnicznych, z wyszczególnieniem romskiej, żydowskiej i łemkowskiej. Udało nam się zrealizować szereg reportaży radiowych, filmowych, debaty, spotkań. Założenie projektu KONTR-o-WERSJA to przekazanie zdobytej wiedzy jak najszerszemu gronu odbiorców, by wzmocnić świadomość społeczną w kwestii mniejszości narodowych i tym samym dołożyć swoją cegiełkę do podejmowanego przez Unię procesu likwidacji wykluczeń i uprzedzeń. Nie byłoby jednak tego wszystkiego bez wspomnianego wcześniej programu "Młodzież w działaniu", a także nieocenionego wsparcia Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz