poniedziałek, 11 października 2010

"Był sobie Żyd, Rom i Łemko"
kilka słów o historii i kulturze poszczególnych mniejszosci narodowych i grup etnicznych. Fragmenty prezentacji Rafała Bedlewicza.

Romowie. A własciwie ich przodkowie - indyjska kasta Radźputów swą słynną "wieczną wędrówkę" rozpoczęli na skutek wygnania ich z ojczystego kraju przez muzułmańskich najeźdźców. Pierwszym etapem ich podróży jest Persja i Armenia, później trafili do Cesarstwa Bizantyjskiego, skąd pod naporem Turków Seldżuckich przenieśli się na Bałkany, a w XIV wieku także do Europy.

Łemkowie na terenie Polski również znaleźli się w pewnym sensie z przymusu. Ich potomkowie, czyli pasterze wołoscy w obawie przed Turkami opuścili w XII wieku tereny dzisiejszej Rumunii i skierowali się wzdłuź grzbietu Karpat. Do naszego kraju trafili na przełomie XIII i XIV wieku. Między XV a XVII wiekiem ostatecznie przekształcili się w osiadłych rolników, wtedy też kultura krajów, do których trafili zaczeła wywierać wpływ na ich kulturę.

Żydzi według Biblii są potomkami Abrahama, który na tereny dzisiejszej Palestyny trafić miał z Ur w Mezopotamii. Ich kraj wielokrotnie był podbijany, ostatecznie po dwóch powstaniach w I i II wieku zostali zdziesiątkowani przez Rzymian i masowo emigrowali. Dziś ledwie 1/3 Żydów mieszka w Izraelu, ponad połowa z kolei na terenach obu Ameryk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz