poniedziałek, 29 listopada 2010

"Przeciw myślowym skrótom"

Tych, którzy "Łowców stereotypów" nigdy nie widzieli, nigdy o nich nie słyszeli lub myśleli, że słuch o nich zaginął, zachęcamy do przeczytania artykułu Agaty Olejniczak na portalu Edukacyjny Kraków : 

http://www.edukacyjnykrakow.pl/?cget=artykul&from=628

Mamy nadzieję, że będzie to inspiracja na tyle inspirująca, że zainspiruje was do posłuchania i poznania nas na spotkaniach w niepołomickim Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w dniach 3.12.10 oraz 10.12.10 o godzinie 15.00. 


W programie m. in. :


1.      „Narzędzie do spełniania marzeń”, czyli słów kilka o programie „Młodzież
w działaniu”
2.      Prezentacja projektu „KONTR-o-WERSJA”
3.      „Był sobie Żyd, Rom i Łemko” – prezentacja najciekawszych elementów historii
i kultury poszczególnych mniejszości narodowych i grup etnicznych
4.      Prezentacja reportaży filmowych: 


„Własna tożsamość.”
Reżyseria: Karolina Stachura, Rafał Bedlewicz
Brudni żebracy, naciągacze - tak zawsze przedstawia się Romów w Polsce. W przeciągu jednego kwadransa poznamy historie rodziny Cygańskiej z Tarnowa, która przeczy stereotypom. Matka pracuje do szesnastej, po południu prowadzi świetlice dla romskich dzieci, przy tym znajduję czas na wychowanie trójki dzieci. Gdyby nie fakt, że jest Romką, można by pomyśleć, że to typowa Polka XXI wieku.

"Ty Żydzie"
Reżyseria: Agnieszka Kurleto, Dagmara Michniewicz
W Polsce mamy wiele mniejszości narodowych i etnicznych. Jedną z nich są Żydzi, którzy mieszkają, żyją i współtworzą polską rzeczywistość od setek lat. Ich obecność wczoraj i dziś szczególnie odczuwamy w królewskim mieście Krakowie. To tutaj oprócz wielu żydowskich zabytków, na co dzień  żyjemy obok siebie. Mimo wszystko tak niewiele wiemy o sobie,
o kulturze i obyczajach Żydów. Ta niewiedza sprzyja kształtowaniu się w naszym społeczeństwie stereotypów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Reportaż, który Państwu prezentujemy rysuje prawdziwe oblicze Żydów, ale próbujemy również zrozumieć w nim dlaczego powstały takie, a nie inne stereotypy.

„Być trochę innym.”
Reżyseria:  Dagmara Michniewicz
Reportaż – rozmowa o tożsamości. O tym, jak to jest gdy dla kogoś stwierdzenie „Jestem Łemkiem” nie znaczy nic konkretnego i o tym, gdy jest synonimem słowa „zagrożenie”. Być Łemkiem znaczy być trochę innym. Polacy nie potrafią sobie wyobrazić, że wychodząc ze szkoły, przekraczając próg domu lub widząc znajomych na ulicy zmienia się język. Być Łemkiem to po prostu żyć tylko trochę w dwóch światach starając się, aby ten drugi świat nie zniknął.

„Taka się urodziłam” 

Reżyseria: Dagmara Michniewicz

Reportaż, będący próbą pokazania zapomnianej kultury z pogranicza Beskidów i tożsamości zdeterminowanej przez ziemię-Łemkowynę. Zacisze drewnianych cerkiewek, słowa wypowiadane w przedziwnym połączeniu  polskiego, rosyjskiego i słowackiego, opowieści spisane cyrylicą, małość człowieka wobec piękna gór, ludzie zmagający się z ziemią - największym bogactwem, trudne życie naznaczone tragiczną historią - wszystko to pozwala żyć „bardziej” i tworzy tożsamość Łemka. Film edukacyjny–reportaż o tożsamości.


5.      „Tu byłem”, czyli rozmowa z realizatorami projektu „KONTR-o-WERSJA” o  faktach i mitach związanych z mniejszością romską, żydowską i łemkowską odkrytych w czasie realizacji projektu.
6. Sytuacja prawna mniejszości narodowych i grup etnicznych w Polsce. 




Będziemy debatować, dyskutować, dociekać,zadawać niełatwe pytania i odpowiadać na jeszcze trudniejsze!





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz