poniedziałek, 29 listopada 2010

Jeszcze będzie o nas głośno! ;) 

"Łowcy stereotypów" ponownie wychodzą  z podziemia;) Tym razem w walce ze stereotypami na temat mniejszości narodowych i grup etnicznych mamy wsparcie młodych - zdolnych, czyli gimnazjalistów z niepołomickiego Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły. Przekazujemy zdobyte doświadczenia, logistyczne wskazówki i strategię działania na spotkaniach w niepołomickim gimnazjum w dniach 3.12.10 oraz 10.12.10

Dokładne wytyczne na temat działań młodych-zdolnych z Niepołomic prezentujemy poniżej:  


Od września 2010 do czerwca 2011 roku 40 uczniów niepołomickiego gimnazjum będzie brało udział w realizacji dwóch projektów „Gimnazjalista poznaje świat” oraz „Gimnazjalista poznaje świat wokół siebie”.

Pomysł napisania projektu wypłyną właściwie od samych uczniów. Mimo, że żyją w coraz bardziej zróżnicowanym kulturowo i religijnie społeczeństwie ich wiedza na temat mniejszości etnicznych i wyznaniowych w Polsce jest powierzchowna i często oparta na stereotypach. Dotyczy to nawet mniejszości żyjących w bezpośrednim sąsiedztwie, czyli na terenie Małopolski. Nie pozostało wiec nic innego jak usiąść, napisać projekty, wysłać je na ogłoszony konkurs do odpowiedniej instytucji – w tym wypadku Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i czekać na odpowiedź.

 Taką drogą udało się pozyskać, na realizacje obu projektów, dotację ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w zakresie oddolnych inicjatyw edukacyjnych na obszarach wiejskich. Koordynatorami obu projektów są nauczyciele niepołomickiego gimnazjum, działający w stowarzyszeniu – Klub Rodziców, Absolwentów, Pracowników i Przyjaciół Gimnazjum Im. Króla Władysława Jagiełły w Niepołomicach / „RAPP”/.

Cele i założenia projektów skupiają się na kilku aspektach. Uczestnicy działań projektu nie tylko maja uzupełniać własna wiedzę w zakresie mniejszości etnicznych i wyznaniowych. Zdobytą wiedzę będą mogli przekazać innym i rozpowszechnić w środowisku lokalnym poprzez cykl reportaży i fotoreportaży swego autorstwa, zamieszczanych na witrynie internetowej miasta Niepołomice, stronie samego projektu i na łamach lokalnej prasy. Patronat medialny, nad tymi działaniami objęła Gazeta Niepołomicka. Uwieńczeniem realizacji założeń projektów będzie przygotowana wystawa fotograficzna „W obiektywie Młodego Etnografa” oraz druk publikacji z prezentacją multimedialną  „Młody Etnograf w podróży” zaprezentowane w czerwcu na otwartym dla wszystkich spotkaniu połączonym z etnicznym poczęstunkiem i zabawą.

Aby zrobić to dobrze młodzi ludzie będą uczestniczyć jesienią w warsztatach dziennikarskich, fotograficznych i z zakresu technologii komputerowej i informatycznej – tworzenie i prowadzenie stron internetowych. Wiedzę merytoryczną o mniejszościach zdobyć pozwolą im kilkudniowe  „Wyprawy Młodego Etnografa”. W ramach projektu „Gimnazjalista poznaje świat” będą to wyjazdy śladami ludności żydowskiej, Łemków i wyznawców prawosławia oraz Romów. Uczestników drugiego projektu „Gimnazjalista poznaje świat wokół siebie” czekają wyprawy śladami Górali, Ewangelików i Tatarów. Zdobyte na wyjazdach i opracowane przez młodzież materiały staną się bazą do wspomnianych publikacji i wystawy fotograficznej.
Tak wiec to gimnazjaliści będą – z niewielką pomocą dorosłych, autorami wystawy i publikacji.
 Kolejnym powodem, dla którego realizacja projektów wydaje się korzystna, to możliwość kształtowania w młodym człowieku ważnych dla jego dalszego-dorosłego życia, umiejętności i postaw. Udział w pracach w ramach projektów wymusza na uczestnikach konieczność systematycznego i samodzielnego zdobywania i opracowywania wiedzy z różnych dostępnych źródeł informacji, w tym szeroko rozumiane media, oraz spotkania z przedstawicielami poszczególnych mniejszości i różnorodnych stowarzyszeń, statutowo działających na rzecz danej mniejszości.. Doskonali wiec równocześnie umiejętności interpersonalne. 

 Zaangażowanie w prace projektu pozwala lepiej zrozumieć różnorodność kulturową współczesnego świata i znaczenie tolerancji. Pomaga rozwijać zainteresowania i pobudza ciekawość poznawczą. 

Mamy również nadzieje,  że udział  we wspomnianych działaniach przyniesie uczniom wiele zabawy  i satysfakcji z samodzielnie wykonanej pracy. 



Małgorzata  Juszczyk, Krzysztof Nowak
Koordynatorzy projektów
Nauczyciele Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w Niepołomicach


    
 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz