poniedziałek, 29 listopada 2010

"Przeciw myślowym skrótom"

Tych, którzy "Łowców stereotypów" nigdy nie widzieli, nigdy o nich nie słyszeli lub myśleli, że słuch o nich zaginął, zachęcamy do przeczytania artykułu Agaty Olejniczak na portalu Edukacyjny Kraków : 

http://www.edukacyjnykrakow.pl/?cget=artykul&from=628

Mamy nadzieję, że będzie to inspiracja na tyle inspirująca, że zainspiruje was do posłuchania i poznania nas na spotkaniach w niepołomickim Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w dniach 3.12.10 oraz 10.12.10 o godzinie 15.00. 


W programie m. in. :


1.      „Narzędzie do spełniania marzeń”, czyli słów kilka o programie „Młodzież
w działaniu”
2.      Prezentacja projektu „KONTR-o-WERSJA”
3.      „Był sobie Żyd, Rom i Łemko” – prezentacja najciekawszych elementów historii
i kultury poszczególnych mniejszości narodowych i grup etnicznych
4.      Prezentacja reportaży filmowych: 


„Własna tożsamość.”
Reżyseria: Karolina Stachura, Rafał Bedlewicz
Brudni żebracy, naciągacze - tak zawsze przedstawia się Romów w Polsce. W przeciągu jednego kwadransa poznamy historie rodziny Cygańskiej z Tarnowa, która przeczy stereotypom. Matka pracuje do szesnastej, po południu prowadzi świetlice dla romskich dzieci, przy tym znajduję czas na wychowanie trójki dzieci. Gdyby nie fakt, że jest Romką, można by pomyśleć, że to typowa Polka XXI wieku.

"Ty Żydzie"
Reżyseria: Agnieszka Kurleto, Dagmara Michniewicz
W Polsce mamy wiele mniejszości narodowych i etnicznych. Jedną z nich są Żydzi, którzy mieszkają, żyją i współtworzą polską rzeczywistość od setek lat. Ich obecność wczoraj i dziś szczególnie odczuwamy w królewskim mieście Krakowie. To tutaj oprócz wielu żydowskich zabytków, na co dzień  żyjemy obok siebie. Mimo wszystko tak niewiele wiemy o sobie,
o kulturze i obyczajach Żydów. Ta niewiedza sprzyja kształtowaniu się w naszym społeczeństwie stereotypów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Reportaż, który Państwu prezentujemy rysuje prawdziwe oblicze Żydów, ale próbujemy również zrozumieć w nim dlaczego powstały takie, a nie inne stereotypy.

„Być trochę innym.”
Reżyseria:  Dagmara Michniewicz
Reportaż – rozmowa o tożsamości. O tym, jak to jest gdy dla kogoś stwierdzenie „Jestem Łemkiem” nie znaczy nic konkretnego i o tym, gdy jest synonimem słowa „zagrożenie”. Być Łemkiem znaczy być trochę innym. Polacy nie potrafią sobie wyobrazić, że wychodząc ze szkoły, przekraczając próg domu lub widząc znajomych na ulicy zmienia się język. Być Łemkiem to po prostu żyć tylko trochę w dwóch światach starając się, aby ten drugi świat nie zniknął.

„Taka się urodziłam” 

Reżyseria: Dagmara Michniewicz

Reportaż, będący próbą pokazania zapomnianej kultury z pogranicza Beskidów i tożsamości zdeterminowanej przez ziemię-Łemkowynę. Zacisze drewnianych cerkiewek, słowa wypowiadane w przedziwnym połączeniu  polskiego, rosyjskiego i słowackiego, opowieści spisane cyrylicą, małość człowieka wobec piękna gór, ludzie zmagający się z ziemią - największym bogactwem, trudne życie naznaczone tragiczną historią - wszystko to pozwala żyć „bardziej” i tworzy tożsamość Łemka. Film edukacyjny–reportaż o tożsamości.


5.      „Tu byłem”, czyli rozmowa z realizatorami projektu „KONTR-o-WERSJA” o  faktach i mitach związanych z mniejszością romską, żydowską i łemkowską odkrytych w czasie realizacji projektu.
6. Sytuacja prawna mniejszości narodowych i grup etnicznych w Polsce. 




Będziemy debatować, dyskutować, dociekać,zadawać niełatwe pytania i odpowiadać na jeszcze trudniejsze!





Jeszcze będzie o nas głośno! ;) 

"Łowcy stereotypów" ponownie wychodzą  z podziemia;) Tym razem w walce ze stereotypami na temat mniejszości narodowych i grup etnicznych mamy wsparcie młodych - zdolnych, czyli gimnazjalistów z niepołomickiego Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły. Przekazujemy zdobyte doświadczenia, logistyczne wskazówki i strategię działania na spotkaniach w niepołomickim gimnazjum w dniach 3.12.10 oraz 10.12.10

Dokładne wytyczne na temat działań młodych-zdolnych z Niepołomic prezentujemy poniżej:  


Od września 2010 do czerwca 2011 roku 40 uczniów niepołomickiego gimnazjum będzie brało udział w realizacji dwóch projektów „Gimnazjalista poznaje świat” oraz „Gimnazjalista poznaje świat wokół siebie”.

Pomysł napisania projektu wypłyną właściwie od samych uczniów. Mimo, że żyją w coraz bardziej zróżnicowanym kulturowo i religijnie społeczeństwie ich wiedza na temat mniejszości etnicznych i wyznaniowych w Polsce jest powierzchowna i często oparta na stereotypach. Dotyczy to nawet mniejszości żyjących w bezpośrednim sąsiedztwie, czyli na terenie Małopolski. Nie pozostało wiec nic innego jak usiąść, napisać projekty, wysłać je na ogłoszony konkurs do odpowiedniej instytucji – w tym wypadku Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i czekać na odpowiedź.

 Taką drogą udało się pozyskać, na realizacje obu projektów, dotację ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w zakresie oddolnych inicjatyw edukacyjnych na obszarach wiejskich. Koordynatorami obu projektów są nauczyciele niepołomickiego gimnazjum, działający w stowarzyszeniu – Klub Rodziców, Absolwentów, Pracowników i Przyjaciół Gimnazjum Im. Króla Władysława Jagiełły w Niepołomicach / „RAPP”/.

Cele i założenia projektów skupiają się na kilku aspektach. Uczestnicy działań projektu nie tylko maja uzupełniać własna wiedzę w zakresie mniejszości etnicznych i wyznaniowych. Zdobytą wiedzę będą mogli przekazać innym i rozpowszechnić w środowisku lokalnym poprzez cykl reportaży i fotoreportaży swego autorstwa, zamieszczanych na witrynie internetowej miasta Niepołomice, stronie samego projektu i na łamach lokalnej prasy. Patronat medialny, nad tymi działaniami objęła Gazeta Niepołomicka. Uwieńczeniem realizacji założeń projektów będzie przygotowana wystawa fotograficzna „W obiektywie Młodego Etnografa” oraz druk publikacji z prezentacją multimedialną  „Młody Etnograf w podróży” zaprezentowane w czerwcu na otwartym dla wszystkich spotkaniu połączonym z etnicznym poczęstunkiem i zabawą.

Aby zrobić to dobrze młodzi ludzie będą uczestniczyć jesienią w warsztatach dziennikarskich, fotograficznych i z zakresu technologii komputerowej i informatycznej – tworzenie i prowadzenie stron internetowych. Wiedzę merytoryczną o mniejszościach zdobyć pozwolą im kilkudniowe  „Wyprawy Młodego Etnografa”. W ramach projektu „Gimnazjalista poznaje świat” będą to wyjazdy śladami ludności żydowskiej, Łemków i wyznawców prawosławia oraz Romów. Uczestników drugiego projektu „Gimnazjalista poznaje świat wokół siebie” czekają wyprawy śladami Górali, Ewangelików i Tatarów. Zdobyte na wyjazdach i opracowane przez młodzież materiały staną się bazą do wspomnianych publikacji i wystawy fotograficznej.
Tak wiec to gimnazjaliści będą – z niewielką pomocą dorosłych, autorami wystawy i publikacji.
 Kolejnym powodem, dla którego realizacja projektów wydaje się korzystna, to możliwość kształtowania w młodym człowieku ważnych dla jego dalszego-dorosłego życia, umiejętności i postaw. Udział w pracach w ramach projektów wymusza na uczestnikach konieczność systematycznego i samodzielnego zdobywania i opracowywania wiedzy z różnych dostępnych źródeł informacji, w tym szeroko rozumiane media, oraz spotkania z przedstawicielami poszczególnych mniejszości i różnorodnych stowarzyszeń, statutowo działających na rzecz danej mniejszości.. Doskonali wiec równocześnie umiejętności interpersonalne. 

 Zaangażowanie w prace projektu pozwala lepiej zrozumieć różnorodność kulturową współczesnego świata i znaczenie tolerancji. Pomaga rozwijać zainteresowania i pobudza ciekawość poznawczą. 

Mamy również nadzieje,  że udział  we wspomnianych działaniach przyniesie uczniom wiele zabawy  i satysfakcji z samodzielnie wykonanej pracy. 



Małgorzata  Juszczyk, Krzysztof Nowak
Koordynatorzy projektów
Nauczyciele Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w Niepołomicach